Grösslingová 4, 816 03 Bratislava, č.tel.: 02/54131228, 02/54433291, email: sopkurad@sopk.sk
:: Regionálne komory SOPK
 
Spolupráca v oblasti inovácií
Kategória: Projekt EEN - článok Vydané dňa:08.12.2008 (3260x prečítané)

Spolupráca v oblasti inovácií

Ekonomické oddelenie Poľského veľvyslanectva, Slovensko - poľská obchodná komora (SPOK) a SOPK sa snažia podporovať vzájomnú spoluprácu medzi poľskými a slovenskými výskumnými jednotkami, inštitútmi, výrobnými spoločnosťami, atď. Za účelom podpory a rozvoja bilaterálnej spolupráce, hlavne v oblasti inovácií a nových technických riešení boli zrealizované dve Poľsko – slovenské kooperačné fóra v Žiline a Trenčíne, ktoré organizovali regionálne komory. Počas týchto akcií Poľská agentúra na podporu rozvoja podnikania, ktorú zastupovala jej riaditeľka Irma Peciak, predstavila laureátov súťaže ,Poľský výrobok budúcnosti. Poľská agentúra na podporu rozvoja podnikania je štátnou inštitúciou, ktorá implementuje fondy EÚ na rozvoj vývoja, infraštruktúry a ľudský kapitál, zvlášť pre malé a stredné podniky s rozpočtom cca. 4 mld. eúr na vývoj a následne zavedenie do výroby inovačných riešení a technológií. Prevádzkuje špeciálny internetový portáli www.pi.gov.pl a www.akademiaparp.gov.pl, kde sa sústreďujú informácie a vzdelávanie tejto oblasti. Ako upozornila I. Peciak aj slovenské spoločnosti v spolupráci s poľskými môžu spoločne využívať prostriedky PARP na multilaterálne alebo bilaterálne inovačné a vývojové projekty. Slovenské spoločnosti, inštitúty, vývojové jednotky, ktoré majú záujem o takúto spoluprácu a hľadajú partnerov, môžu sa obrátiť na SPOK, ekonomické oddelenie PR v SR alebo priamo na PARP. O tom, že aj malé rodinné podniky môžu preraziť na trhu, nás presvedčil zástupca spoločnosti TWERD, ktorý sa presadil v oblasti energoelektroniky na poľskom, ruskom, ukrajinskom trhu a v najbližšom čase plánuje otvoriť svoju výrobu v Bielorusku.

Komplexnejšie inovačné riešenie v mechatronike predstavil zástupca významného a tradičného výskumného Centra Mechanizácie baníctva KOMAG s jednou z najväčších vývojových základní v Poľsku. Zaujímavé riešenia v oblasti elektrifikácie a automatizácie prezentovalo Centrum Elektrifikácie a Automatizácií baníctva. Táto vývojová jednotka zamestnáva viac ako 500 zamestnancov v oblasti vývoja a inovácií. Veľké oživenie vyvolala prezentácia skenera zo spoločnosti SMARTTECH, ktorej ľudský základ vytvorili bývalí zamestnanci vývojových oddelení technických univerzít. Inštitút zliatin v Gliviciach predstavil nové materiály na základe práškovej metalurgie, ktoré sa úspešne zaviedli do výroby. Sú to hlavne nové prvky spájajúce materiály prevažne pre oblasť elektroniky, elektrotechniky, atď. O tom, že výroba a veda môžu prispieť aj k záchrane ľudského života presvedčil zástupca Inštitútu Atómovej energie POLATOM, zástupca Inštitútu patológie a sluchu predstavil ocenené inovatívne riešenie v oblasti merania sluchu audiometer KUBA MIKRO, a.s. Inovatívne materiály pre nepriestrelné, nepriepustné a ohňuvzdorné odevy a výrobky hlavne pre námorníctvo, požiarnikov, políciu, armádu predstavoval zástupca spoločnosti ITB MORATEX LODZ. Všetky spomenuté spoločnosti majú záujem o spoluprácu.

Tak veľvyslanec Poľskej republiky Andrzej Krawczyk, ako aj obchodná radkyňa Monika Olech poukázali na nevyužité možnosti a oblasti spolupráce vývojových a inovačných jednotiek. Zároveň prejavili uspokojenie s intenzitou Slovensko – poľských obchodných vzťahov avšak aj na nízku úroveň bilaterálnej spolupráce v investíciách alebo multilaterálnych projektoch v tretích krajinách. Slovenské firmy majú rôzne možnosti prezentácie na poľskom trhu. Jednu takúto možnosť ponúka aj SPOK a ŽRK SOPK, ktoré už piaty rok zastupuje na slovenskom trhu najväčšiu poľskú výstavnícku spoločnosť Medzinárodné Poznanské veľtrhy. V roku 2009 v spolupráci s Expo Centrum Trenčín, MHSR budú spoluorganizovať Oficiálnu účasť SR na veľtrhu ITM v Poznani, ktorý sa uskutoční v dňoch od 16. do 19. júna 2009.

Zdroj článku: SOPK, Útvar Európskej únieInformácia o ochrane osobných údajov
:: Reklama
Kooperativa

SPP

PBK

HN

Brezovy svet

Eko Magazín
Toto je miesto pre Vašu reklamu. Ak máte záujem o reklamu, prosím kontaktujte nás emailom.
home web dotazník
Táto webstránka bola vytvorená aj pomocou redakčného systému phpRS.
© Slovenská obchodná a priemyselná komora