Grösslingová 4, 816 03 Bratislava, č.tel.: 02/54131228, 02/54433291, email: sopkurad@sopk.sk
:: Regionálne komory SOPK
 
PREDSEDA SOPK PETER MIHÓK SA STAL LAUREÁTOM MIEROVEJ CENY ZO SLOVENSKA ZA ROK 2019
Kategória: Informácie Vydané dňa:26.06.2020 (204x prečítané)

Predseda SOPK Peter Mihók po tretí raz víťazom ankety Najsympatickejšia osobnosť slovenskej politiky a spoločnosti a laureátom „Mierovej ceny zo Slovenska 2015“ za rok 2019

Najsympatickejšou osobnosťou slovenskej politiky a spoločnosti je už tretí rok po sebe predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók. Na slávnostnom zhromaždení Neformálneho ekonomického fóra Hospodársky klub 25. júna 2020 si okrem tohto ocenenia prevzal aj „Mierovú cenu zo Slovenska 2015“ za rok 2019, ktorú mu udelil Medzinárodný mierový výbor. Stal sa tak v poradí pätnástym laureátom „Mierovej ceny zo Slovenska 2015“ a štvrtým zo Slovenskej republiky.

O ocenení Najsympatickejšia osobnosť slovenskej politiky a spoločnosti rozhodujú osobnosti Slovenskej reupbliky neverejným hlasovaním a tiež návštevvníci stránky www.hospodarskyklub.sk. Organizátorom je Neformálne ekonomické fórum Hospodársky klub, združenie založené v roku 1993.

Výzvu na nominácie na laureáta „Mierovej ceny zo Slovenska 2015“ za rok 2019 vyhlásil Medzinárodný mierový výbor združenia Neformálne ekonomické fórum Hospodársky klub. Do nominačného procesu sa mohol zapojiť každý obyvateľ sveta.

Mierovú cenu považuje Peter Mihók za uznanie jeho práce a aktivít v rámci Svetovej komorovej federácie Medzinárodnej obchodnej komory v Paríži, vo vedení ktorej pôsobí prakticky 20 rokov. „Vždy som v týchto pozíciách presadzoval filozofiu, že obchod, investície a hospodárska spolupráca stavajú mosty tam, kde ich iní ničia či blokujú,“ povedal vo vystúpení po prevzatí ocenenia.

Medzinárodná obchodná komora (MOK) vznikla pred 100 rokmi ako odpoveď vtedajších lídrov svetového obchodu a ekonomiky na hrôzy 1. svetovej vojny. Jej zakladatelia sa sami seba nazvali „obchodníci za mier“. V snahe zabrániť ďalšej svetovej vojnovej tragédii. Avšak politický vývoj išiel iným smerom a jeho výsledkom bola 2. svetová vojna.

Predstavitelia MOK sa svojich ambícií nevzdali ani po tomto neúspechu a pokračujú v týchto snahách do dnešných dní. V súčasnosti však čelíme ďalšiemu riziku, a tým je rozpad ťažko budovaného multilaterálneho obchodného systému, upozornil Peter Mihók. Z obchodu sa podľa neho stáva zbraň v oblasti bilaterálnej aj mnohostrannej spolupráce. Z toho vznikajú obchodné vojny, sankcie a zavádzanie tarifných či netarifných prekážok obchodu s dopadom na rast svetovej ekonomiky a rast životnej úrovne obyvateľov zemegule. „Ide pritom o zásadné popretie funkcie medzinárodného obchodu ako nástroja mierovej spolupráce vo svete,“ zdôraznil.
V druhej časti vystúpenia sa Peter Mihók zameral na spoločenské výzvy súčasnosti. „Jej základnou črtou a istotou je permanentná zmena, ktorú musíme nielen registrovať, ale sa v nej tiež správne zorientovať, tak aby sme ju boli schopní aj uchopiť. Naša budúcnosť nie je to, o čom dnes snívame, ale to, čo dnes tvoríme,“ pripomenul.

Slovensko za 30 rokov veľa dokázalo, má byť na čo hrdé, vyhlásil Peter Mihók. Prichádza obdobie ďalšej zmeny, ktorá musí zadefinovať nové ciele a priority, lebo vývoj, ktorý priniesol rok 1989, sa v hlavných oblastiach naplnil. Aj keď je oblasť, v ktorej sme podľa neho zlyhali všetci, a to je oblasť medziľudských vzťahov a vzájomného rešpektu. Je tu dôležitá zmena generačná, nástup novej politickej reprezentácie, ktorá je názorovo a profilovo produktom zmien po roku 1989. „Nesmieme pritom zabúdať na dialektiku vývoja a jej pravidlá. Už Aristoteles povedal, že dialektika je umenie rozlišovať pravdu od lži, a tým sa líši dialektika od rétoriky, ktorá chce presviedčať bez toho, aby si robila starosti o pravdivosť, či len zdanlivosť toho, o čom sa hovorí. Zdá sa mi, že máme veľa rétorov a minimum dialektikov, a preto sa utápame v prázdnych slovách, a nie v zmysluplných činoch,“ dodal na záver svojho vystúpenia Peter Mihók.
Zdroj článku: SOPK, Úrad komoryInformácia o ochrane osobných údajov
:: Reklama
Kooperativa

SPP

PBK

HN
Toto je miesto pre Vašu reklamu. Ak máte záujem o reklamu, prosím kontaktujte nás emailom.
home web dotazník
Táto webstránka bola vytvorená aj pomocou redakčného systému phpRS.
© Slovenská obchodná a priemyselná komora