:: Regionálne komory SOPK
SOPK je členom Európskej komorovej siete
|
Dňa 16.3.2020 sa uskutočnila telekonferencia predstaviteľov SOPK a zamestnávateľských zväzov s ministrom hospodárstva Petrom Žigom a designovaným 1. podpredsedom vlády a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom na tému riešenie dopadov koronavírusu na ekonomiku SR.
Zhodli sme sa na tom, že doterajšie opatrenia vlády správne reagujú na vzniknutú situáciu so snahou ochrániť zdravie a životy občanov. Podniky na Slovensku cítia tiež svoju spoločenskú zodpovednosť a adekvátne pristupujú k ochrane zdravia svojich zamestnancov. Dotýka sa to samotného pracovného procesu ako aj oblasti stravovania. Hlavnou snahou firiem na Slovensku je udržanie plynulého chodu ekonomiky, a preto po predchádzajúcich návrhoch účastníkov telekonferencie sme odsúhlasili 13 opatrení smerujúcich do nasledovných oblastí:
- zníženie nákladov firiem
- vykrývanie strát spôsobených koronavirom
- časový posun rôznych povinností vyplývajúcich z legislatívy
- náhrada škôd spôsobených rozhodnutiami štátu.
Výsledkom je návrh 13 opatrení, ktorých rámec schválili účastníci telekonferencie:
- Rokovanie s bankami o možnostiach odkladu splátok úverov a hypotekárnych úverov bez negatívneho záznamu pre dlžníka v registri. Zaviesť možnosť zmrazenia splácania úrokov a istiny úverov tak pre fyzické osoby (zamestnancov) aj právnické osoby. V tejto súvislosti podnietiť spoluprácu s bankovým sektorom pri podpore likvidity a cash flow. Ako kompenzáciu odpustiť bankám platenie bankového odvodu.
- Prostredníctvom SZRB zjednodušiť a zatraktívniť poskytovanie krátkodobých a nízko (alebo vôbec) úročených úverov pre podniky vo vybraných sektoroch – pre preklenutie obdobia núdzového stavu. Osobitne zohľadniť existenčnú zraniteľnosť mikro, malých a stredných podnikov (realizovateľné bez náročnej potreby zmeny legislatívy).
- Po vzore Nemecka alokovať, financie na podporu investovania v súkromnom sektore, napr. prostredníctvom SIH a EIB. Zavedenie systematickej podpory investícií podnikov do fixných aktív – „daňový superodpis“ a zrýchlené odpisovanie.
- Úprava možnosti odpisu daňovej straty (nelimitovať odpis daňovej straty, napr. Rakúsko – nelimitovaná žiadnym spôsobom, prípadne v Českej republike, kde je limitovaná len časom – na 7 rokov).
- Odklad podania daňového priznania z 31.3. na 30.6.2020, a to aj v prípade ak bolo daňové priznanie podané v riadnom termíne – uvedené sa už rieši na úrovni MF SR /tlačová konferencia ministra financií dňa 13.3.2020/. Uvedené doplniť o možnosť, aby podnikatelia nemuseli platiť správne poplatky za žiadosti o povolenie odkladu platenia úhrady dane. Odklad lehoty na zaplatenie daní pre všetkých daňovníkov. Odklad lehoty na zaplatenie DPH. Odpustiť pokuty za oneskorené platby.
- Úplné zrušenie platieb sociálnych a zdravotných odvodov SZČO dočasne na obdobie troch mesiacov (za marec – apríl - máj), pričom tieto platby navrhujeme následne rozpočítať (pomerne navýšiť) platby odvodov počas nasledujúcich 18 mesiacov, počnúc od júna 2020.
- Oslobodenie výplat vyplatených zamestnancom od sociálnych, zdravotných odvodov a dane z príjmu – t.j. obdobný režim ako platí pre 13. a 14. plat, nakoľko niektorí zamestnávatelia nemôžu prideľovať zamestnancom prácu z dôvodu poklesu objednávok alebo dodržiavania príkazu zatvorenia prevádzky, alebo zastavenia prevádzky z dôvodu preventívnych karanténnych opatrení.
- Radikálne zjednodušiť podmienky na poskytovanie príspevku na udržanie pracovného miesta aj s parametrami (aj pre MSP a živnostníkov).
Legislatívna úprava podmienok pre vyplácanie príspevku na udržanie pracovných miest formou úhrady časti osobných nákladov počas doby, pri ktorej nie je zamestnanec v práci kvôli prekážkam na strane zamestnávateľa.
- v súčasnosti je možná len formou schémy de minimis, čo je forma (max. štátna podpora pre podnikateľa za posledné 3 roky 200.000 eur) značne nevyhovujúca pre veľkú časť podnikateľov,
- je potrebné schváliť veľkú schému štátnej pomoci – bez limitov,
- zmeniť lehotu na umožnenie žiadania o príspevok – okamžite žiadanie,
- zmeniť systém odsúhlasovania dotknutých zamestnancov,
- znížiť administratívu spojenú s príspevkom,
- Eventuálne zvážiť, v prípade záruky len dočasného prepustenia zamestnanca, (aby mal istotu pracovného miesta po skončení krízy), alebo dohody o krátení jeho mzdy, preplácať úradom práce rozdiel mzdy a na ten účel zvýšiť príspevok v nezamestnanosti.
- Na vymedzené obdobie financovať zo štátneho rozpočtu náklady na podporované technológie výroby elektriny (OZE, VÚKVET, ako aj hnedé uhlie), a tým zabezpečiť zníženie TPS a v konečnom dôsledku aj koncovej ceny elektriny pre FO a PO– mimo už existujúcej úľavy TPS (aktuálne je vyhlásená výzva MH SR).
- Podporiť diskusiu na úrovni EU o umožnení čerpania prostriedkov EŠIF zo súčasného obdobia na krytie dopadov krízy a sanáciu ekonomiky, iniciovať čo najskoršie opatrenia a pravidlá.
- Možnosť vyčlenenia prostriedkov na prevádzkové financovanie (úvery – bezúročné s dobou splácania 3-5rokov).
- Možnosť podpory investícií podnikov naprieč odvetviami – bez uplatňovania skupinových výnimiek a veľkostných obmedzení.
- Finančné prostriedky investované štátom na pomoc ekonomike umožniť spätne refundovať z objemu alokovaných a doteraz nevyčerpaných prostriedkov v EŠIF.
- Zmena v podmienkach OČR. Tým, že školy sú zavreté, veľa zamestnávateľov hlási OČR-ky. Hľadajú dočasné náhrady, aby mohli zabezpečiť svoj biznis. Jeden z rodičov musí ostať doma s deťmi, keďže je prirodzene nevhodné deti nechať u starých rodičov. V Taliansku zavádzajú niekoľko opatrení v tomto smere:
- Ak dieťa má 2 rodičov , jeden z nich ostáva doma s tým, že ostane na špeciálnom PN, dostáva 80 % svojho priemerného platu a od prvého dňa platí PN-ku Sociálna poisťovňa.
- Ak dieťa má 1 rodiča (alebo obaja rodičia sú zdravotníci či pracujúci, ktorí nemôžu opustiť pracovné miesto) štát pridelí 600 EUR-ový voucher na opatrovateľku. (600 EUR mesačne, ale s tým, že tento voucher sa nemôže minúť na nič iné než na opatrovateľské služby).
- Postih pre dovozcov suroviny pre výrobu z tretích krajín, treba zaplatiť colný dlh (prevažne sa jedná o DPH ) do 10 dní od vyčlenenia ak to nezaplatíte, DÚ môže uvaliť okamžite exekúciu na účet spoločnosti. Tu by pomohla dlhšia doba na zaplatenie colného dlhu 30-40 dní.
- Neukladať spoločnostiam pokuty ak nemôžu včas splniť napr. verejnú zákazku a obmedziť výkon kontrolnej činnosti podnikov a podnikateľov. Je nemysliteľné, aby v súčasnej situácie chodili úrady vykonávať štandardné kontroly do podnikov a zaťažovali podnikateľov (s výnimkou napr. hygienických kontrol možno).
Vážení členovia Komory, dovoľujem si Vás týmto požiadať o vase stanovisko eventuálne ďalšie návrhy, ktoré považujete za potrebné riešiť z pohľadu Vašej firmy. Stanovisko nám pošlite do stredy 16.00 hod ako podklad pre ďalšiu telekonferenciu.
Peter Mihók
predseda SOPK
|
:: Reklama
Toto je miesto pre Vašu reklamu. Ak máte záujem o reklamu, prosím kontaktujte nás emailom.
|